Szmaragdowe i brunatne

Uczniowie 3a po wytyczeniu trasy rowerowej wybrali się na lekcję przyrody. Czarny Staw, lub po prostu – Czarniak to nazwy  pochodzące  od brunatnego koloru po torfowiskowej wody. W pobliżu Jeziora Czarnego ukryte zostały zadania. Praca z mapą, uważna obserwacja terenu, wykorzystanie dostępnych źródeł informacji pozwoliły odkryć wiele ciekawostek. Warto wiedzieć, że przed 2. wojną  letni wypoczynek nad Czarnym Stawem i kąpiele borowinowe  były bardzo popularne. Powstały nawet pierwsze budynki sanatoryjne. Kilka dziewczynek sprawdziło działanie okładów borowinowych. W pobliżu jeziora odnaleźliśmy  pomnik upamiętniający rozstrzelanych przez hitlerowców mieszkańców. Podążaliśmy wzdłuż rzeki Długiej, aby odkryć kolejne niezwykłe miejsce. To Glinianki.  Powstały  na terenie dawnej kopalni iłów stąd woda przybiera szmaragdowo-zielony kolor. Zdobyliśmy „pętlę  gliniankową”.  Piątkowe lekcje w terenie zakończył klasowy piknik.