KIM BYŁ?

Pierwszoklasiści poznając szkołę natrafiają na zdjęcie pewnego ucznia. Dowiadują się, że przed wojną chodził do naszej szkoły. To harcerz –  Zbigniew Dymek. Odważnie manifestował  umiłowanie Ojczyzny i został zabity. 25 października  uczniowie 1a pielęgnując pamięć o bohaterach  wybrali się pod pomnik Rota.

Pomnik upamiętnia miejsce egzekucji harcerzy i mieszkańców Zielonki. 11 listopada 1939 r.   grupa harcerzy w okolicy stacji kolejowej rozwiesiła plakaty z tekstem „Roty”. W odwecie Niemcy rozstrzelali harcerzy i kilku mieszkańców miasta. Wśród  poległych był Zbigniew Dymek. Choć wydarzenia miały miejsce 80 lat temu, to najmłodsi uczniowie Jedynki  pamiętają o tych,  którzy zapisali się w historii naszej szkoły i miasta.

Spacer do lasu był też okazją do obserwacji przyrody. Rozpoznawaliśmy drzewa, porównywaliśmy korę, sprawdzaliśmy jakie znaczenie w lesie ma mech. Śpiewu ptaków nie udało się usłyszeć, gdyż te odleciały już tam, gdzie ciepło.