Niezapomniana zielona szkoła klas szóstych

 

Kliknij, aby przejść do galerii

W piątek-11 maja, zachwyceni przyrodą i historią Kotliny Kłodzkiej, powrócili do Zielonki uczniowie klas szóstych. Przez 5 dni mieli okazję zwiedzać ten piękny zakątek naszego kraju. Zaczęli od Kopalni Złota w Złotym Stoku, gdzie wrażeń dostarczyły im podziemne trasy. Tam właśnie spotkali się z Gnomem w Chodniku Śmierci i stali się uczestnikami „gorączki złota”, które własnoręcznie wypłukali. Dowiedzieli się również, że złotostockim złotem sponsorowana była wyprawa Krzysztofa Kolumba. We wtorek szóstoklasiści przekroczyli granicę Polski i odwiedzili naszych południowych sąsiadów – Czechów, a w miejscowości Dwur Kralove byli w unikalnym, jednym z największych w tym państwie ogrodów zoologicznych, gdzie mieli okazję uczestniczyć w Zoo Safari.  W środę, podczas wycieczki do Parku Narodowego Gór Stołowych drogą Stu Zakrętów, na wysokości 853 metrów, podziwiali zespół osobliwych form skalnych zwanych Błędnymi Skałami. To wyjątkowe miejsce znają ludzie na całym świecie-tam bowiem kręcono film „Opowieści z Narnii- Książę Kaspian”. Potem uczniowie zwiedzili jedno z najładniejszych polskich uzdrowisk- Kudowę Zdrój, a później w Parku Linowym spędzili aktywnie czas sprawdzając swoje możliwości na podniebnych przeszkodach i korzystając z innych oferowanych tam atrakcji.  W czwartek, odwiedzili Sanktuarium Marii Śnieżnej i podziwiali widok z Góry Iglicznej, a następnie zwiedzili Międzygórze, gdzie podziwiali najwyższy w Sudetach wodospad -Wilczki. Na koniec, niezapomnianych wrażeń dostarczyła im wizyta w Twierdzy Kłodzko-jednym  z najbardziej okazałych zabytków fortyfikacyjnych Dolnego Śląska, gdzie podziwiali przepiękną panoramę miasta, dowiedzieli się jak wyglądało życie żołnierzy w armii pruskiej, odwiedzili kazamaty i bastiony, a w podziemnych labiryntach poczuli dawny klimat trudnego, żołnierskiego życia. Oprócz zwiedzania, zajęć programowych i terenowych były również obserwacje przyrodnicze oraz wieczorne ognisko i pieczenie kiełbasek. Mamy nadzieję, że magiczna Kotlina Kłodzka na długo pozostanie w ich pamięci i zechcą znów tam powrócić, tym razem na dłużej.