Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

Od kilku lat, 21 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego.  Ma on na celu zwrócenie uczniom uwagi na to, jak ważna jest potrzeba ochrony różnorodności dziedzictwa językowego. Dzisiaj na lekcjach języka polskiego rozmawialiśmy o potrzebie ochrony piękna naszego języka ojczystego, które wyraża się dbaniem o jego poprawność i unikaniem wulgaryzmów.

Mówiliśmy również o różnorodności języków i zapisaliśmy w różnych językach świata najpopularniejsze wyrażenia: „Dzień dobry” oraz „Miłego dnia”. Jak to jest po węgiersku, szwedzku czy po włosku? Warto sprawdzić na naszym szkolnym korytarzu. A tak przy okazji. Pamiętajmy, że światła się nie włancza i nie wyłancza, tylko włącza i wyłącza. A jak ktoś o tym zapomni, to niech lepiej je zapali i zgasi.