EUROPEJSKI TYDZIEŃ KODOWANIA

Już od 5 października uczniowie naszej szkoły aktywnie uczestniczą w Europejskim Tygodniu Kodowania – oddolnej inicjatywie promującej programowanie i umiejętności cyfrowe. Kodują korzystając z programów Scratch i Logomocja. Korzystają z zasobów studio.code.org – doskonaląc swoje umiejętności, programują zadania dla robotów Photon oraz kodują „Na dywanie”. Każdy może dołączyć do tego wydarzenia – zarówno młodsi jak i starsi uczniowie. Nauka kodowania i programowania jest ważnym elementem rozwoju i pomaga zrozumieć ciągle zmieniającą się rzeczywistość.

Ćwicz swój mózg

W październiku króluje japońska łamigłówka matematyczna. Przy sali nr 20, na gazetce  wiszą „koszulki” a w nich  plansze japońskiej łamigłówki matematycznej. Znajduje się też instrukcja, na czym polega zabawa. Zainteresowanych uczniów z klas 4 – 6 zachęcamy do sięgnięcia po plansze i wykonywania  zadań. To doskonała gimnastyka mózgu. Znajomość tabliczki mnożenia łączy się z logicznym myśleniem i zastosowaniem odpowiedniej strategii, aby w łamigłówce wykorzystać wszystkie kwadraty i oznaczyć odpowiednie pola planszy. Rozwiązane „kwadraty” gromadzimy i ostatniego października przynosimy na lekcję matematyki.

Każdy rozwiązany kwadrat to zdobyte punkty:

Kwadrat 7x 7  to  1 punkt

Kwadrat 10 x 10   to 2 punkty

Kwadrat 15 x 15  to 3 punkty

Kwadrat 20 x 20  to 4 punkty

Kwadrat 25 x 25  to 5 punktów

Oczekujemy na rekordzistów, którzy zdobędą ponad 30 punktów. Nagroda czeka J

DEN

Za nami Dzień Edukacji Narodowej, który świętowaliśmy 14 października. Z tej okazji cała społeczność szkoły wzięła udział w uroczystej akademii. Uczniowie obejrzeli krótką prezentację ukazującą dzieje i rozwój „Jedynki” od momentu jej powstania. Na zakończenie Pani Dyrektor Urszula Wysocka podziękowała wszystkim pracownikom szkoły za ich zaangażowanie, trud oraz poświecenie w nauczaniu i wychowywaniu młodego pokolenia mieszkańców naszego miasta.

RAZEM POD BIAŁO – CZERWONĄ

9 października ogłoszono wyniki konkursu  fotograficznego  „Biało-czerwona w obiektywie”. Organizatorem konkursu było Wojskowe Centrum Edukacji Obywatelskiej, a patronat sprawował Minister Obrony Narodowej.

Wśród licznych zgłoszonych prac rada artystyczna konkursu postanowiła  zakwalifikować do wystawy a tym samym wyróżnić fotografię  „Razem pod biało – czerwoną”. Fotografia została wykonana w ubiegłym roku podczas obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę  niepodległości. Autorem zdjęcia  jest p.  Adam Kudełka.

ŚWIATOWY DZIEŃ TABLICZKI MNOŻENIA

Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia to dzień symboliczny. Dzień ten ma na celu zachęcić wszystkich do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia. Już po raz kolejny uczniowie naszej szkoły brali udział w Światowym Dniu Tabliczki Mnożenia – egzamin ze znajomości tabliczki. Do egzaminu przygotowywaliśmy się od 30 września do 3 października – wykonano gazetkę promującą akcję, a w klasach na lekcjach przypominano tabliczkę rozwiązując łamigłówki oraz ćwiczenia sprytnego liczenia. Dnia  4.10.2019  uczniowie przystąpili do pisemnego egzaminu z tabliczki. Uczniowie klas trzecich po wylosowaniu losu przystąpili do odpowiedzi pisemnej. Uczniowie klas 4 – 8 sprawdzali swoje umiejętności liczenia przy stanowisku „egzaminatorów” podczas przerw międzylekcyjnych. Wszyscy, którzy przystąpili do sprawdzenia swojej znajomości tabliczki byli nagradzani cukierkiem. W akcji sprawdzania znajomości tabliczki mnożenia wzięło udział ok. 250 uczniów.

Gratulujemy wszystkim i przypominamy, że rok 2019 jest rokiem MATEMATYKI.

RODZICU!

Rodzicu!  Zauważ e-papierosy

Od 2011 roku aż sześciokrotnie wzrosła liczba polskich uczniów, którzy próbowali e-papierosa. Młodzież nie zdaje sobie sprawy, że e-papierosy, tak samo jak tradycyjne papierosy, uzależniają i wpływają negatywnie na zdrowie.

W związku z problemem dotykającym coraz większy procent młodzieży przekazujemy Państwu informację przygotowaną przez Głównego Inspektora Sanitarnego przy współpracy z Ministerstwem Edukacji Narodowej na temat potencjalnych zagrożeń związanych z elektronicznymi papierosami.

Cały tekst informacji dostępna:

MEN i GIS_Informacja na temat zagrożeń dotyczących e-papierosów

ORGANIZACJA DNIA EDUKACJI NARODOWEJ

Organizacja Dnia Edukacji Narodowej w Szkole Podstawowej nr 1.

14 października 2019 r. (poniedziałek)

Klasy 1 – 4

800– 1000 – zajęcia z wychowawcami,

1000 – apel w sali gimnastycznej,

Po apelu około godz. 1030 uczniowie kończą zajęcia.

Klasy 5 – 8

1000 – 1100 – zajęcia z wychowawcami,

1100 – apel w sali gimnastycznej,

Po apelu około godz.1130 uczniowie kończą zajęcia.

Obowiązuje strój galowy.

Oddziały przedszkolne i świetlica pracują w stałych godzinach.

CZEKOLADA DLA SENIORA

Nasze Szkolne Koło Wolontariatu w roku szkolnym 2019/2020 kontynuuje współpracę z Domem Pomocy Społecznej w Zielonce. Chcemy zaprosić do wzięcia udziału w zbiórce „Czekolada dla seniora”, która trwać będzie do końca października. Zebrane słodycze zostaną przekazane mieszkańcom ośrodka. Dla najbardziej hojnej klasy przygotowaliśmy nagrodę – niespodziankę.