Rok szkolny 2024/2025
Grudzień 2024 w naszej świetlicy
Grudniowy czas spędzony w świetlicy wprowadził nas w świąteczny nastrój. Odliczając dni do magicznego czasu, jakim są święta Bożego Narodzenia, rozmawialiśmy na temat tradycji, zwyczajów i symboli świątecznych. W czasie zajęć rozbrzmiewały melodie kolęd, pastorałek i piosenek zimowych. Świątecznym zajęciom towarzyszyło tworzenie prac plastycznych wykonywanych różnymi technikami i materiałami. Na dekoracjach pojawiły się Mikołaje, choinki, aniołki, skarpety, dzwonki, gwiazdy i inne ozdoby świąteczne. Te, które najbardziej spodobały się dzieciom, to własnoręcznie robione świąteczne magnesy na lodówkę, wieńce świąteczne, szopki z plasteliny i pierniki z pianki do golenia. W ramach obchodów Dnia Górnika, potocznie nazywanej Barbórką, 4 grudnia malowaliśmy obrazy węglem i rozwiązywaliśmy quizy związane z górnictwem.
W połowie grudnia ubraliśmy w naszej świetlicy choinkę we własnoręcznie wykonane ozdoby. Zrobiliśmy łańcuchy i różnorodne bombki, między innymi takie inspirowane twórczością Mondriana. Braliśmy czynny udział w szkolnym kiermaszu świątecznym, na którym można było zakupić oryginalne i samodzielnie malowane przez nasze dzieci w świetlicy obrazy zimowo-świąteczne. Grudzień, choć w szkole to krótki miesiąc, był naprawdę wyjątkowy!
Listopad w naszej świetlicy
Świętując rocznicę Odzyskania Niepodległości, tematyka naszych zajęć koncentrowała się wokół patriotyzmu. Mówiliśmy o tym, jak być dobrym Polakiem, jakie było znaczenie pojęcia „niepodległość” dawniej i jak należy rozumieć je dzisiaj. Przypomnieliśmy sobie symbolikę narodowych barw, legendę o białym orle i poznaliśmy drogę Polaków do wolności. Na zajęciach plastycznych wykonywaliśmy okolicznościowe prace związane z naszym krajem, hymnem i godłem. Rozwiązywaliśmy rebusy, śpiewaliśmy Hymn Polski, tworzyliśmy dekoracje sali i gazetki ścienne.
Zorganizowaliśmy świetlicowy konkurs „Dziennik małego patrioty”. Podczas uroczystego apelu ogłosiliśmy wyniki i nagrodziliśmy autorów samodzielnych, twórczych i bardzo kreatywnych prac.
Oczywiście nie zapomnieliśmy o złotej jesieni, którą mieliśmy za oknem. Mieszając barwy, tworzyliśmy kalosze i parasole, jesienne pejzaże. Korzystając z listopadowej ale ciepłej aury, spędzaliśmy ładne dni na dworze. Poza tym wielką radością okazał się dla wszystkich pierwszy w tym roku śnieg! Niestety utrzymał się na naszym boisku tylko jeden dzień, ale na szczęście zdążyliśmy zorganizować świetlicowe mistrzostwa w lepieniu bałwanów.
Cała szkoła rozpoczęła przygotowania do świątecznego kiermaszu, który odbędzie się 10 grudnia. Również i my, jako świetlica, chcemy aktywnie wziąć w nim udział. Staliśmy się artystami-malarzami i pracowaliśmy wytrwale przez pół miesiąca, aby powstały piękne zimowo-świąteczne prace – dziecięce, autorskie obrazy na prawdziwych płótnach malarskich! Wszędzie pełno było kolorów i świecących brokatów. Chętne dzieci według swojego pomysłu malowały to, co kojarzy im się z nadchodzącym grudniem. Dla większości z nich było to pierwsze takie doświadczenie. Dzieci – szczęśliwe i dumne – z podekscytowaniem czekają na kiermasz, aż będą mogły pokazać je swoim najbliższym. Za nami kolejny jesienny miesiąc… My natomiast wcale się nie smucimy, ponieważ przed nami uwielbiany przez większość czas oczekiwania na śnieżną zimę, której zapewne towarzyszyć będzie świąteczna, magiczna atmosfera J Atmosferę tą nawet udało nam się już częściowo stworzyć. Jednego dnia odwiedziły naszą świetlicę, absolwentki Jedynki i zorganizowały dla chętnych uczniów warsztaty świąteczne . Wspólnie wykonaliśmy świeczniki z orzechów, bałwanki z papieru toaletowego, mikołaje z szyszek, kolorowe renifery, zawieszki na choinkę, a nawet świąteczne magnesy na lodówkę. A dzieci chciały tworzyć, kleić, malować i kolorować…
Październik w naszej świetlicy
Rozpoczęliśmy dwa nowe projekty edukacyjne, które tematycznie łączą się ze szkolnym planem pracy świetlicy : „Zabawa Sztuką” i „Z darami natury świat nie jest ponury”. Ponadto kontynuujemy, zaczęty we wrześniu projekt „Aktywna świetlica. Polska od A do Z”.
Za nami piękny, kolorowy i prawdziwie jesienny miesiąc. Złota polska jesień! W tym klimacie przeżywaliśmy październik w świetlicy szkolnej. W słoneczne dni bardzo dużo czasu spędzaliśmy na świeżym powietrzu, bawiąc się na boisku szkolnym, placu zabaw, a nawet urządzając rozgrywki sportowe. Nie brakowało nam uśmiechów i zapału do rywalizacji! Jesienna aura pozwoliła na tworzenie pięknych prac plastycznych. Robiliśmy jesienne drzewa, korony z liści, malowaliśmy zwierzęta zakopane w swoich norkach, zrobiliśmy nawet „domek dla elfów” z naturalnych materiałów przyniesionych prosto z domowego ogródka.
Sporą część czasu poświęciliśmy na obcowanie ze sztuką. Zwróciliśmy uwagę na podział barw, eksperymentowaliśmy z łączeniem kolorów i zapoznaliśmy się w prosty sposób z malarstwem Van Gogha, szczególnie ze słynnymi „Słonecznikami”. Ciekawym doświadczeniem było stworzenie wspólnego „szybkiego obrazu” – malowaliśmy to, co nam w duszy gra, słuchając przy tym utworu „Jesień” Vivaldiego.
Słoneczna pogoda pozwoliła na spacery wokół szkoły i zajęcia na świeżym powietrzu. Obserwowaliśmy przyrodę, szukaliśmy śladów zwierząt i rozmawialiśmy o tym, co nas otacza. Zwróciliśmy uwagę na zmiany zachodzące w przyrodzie i przyzwyczajenia zwierząt, które przygotowują się do zimy. Wspólnie rozwiązywaliśmy rebusy, zagadki i krzyżówki o jesiennej tematyce, prowadziliśmy dyskusje.
Tematykę październikowych zajęć dyktowała w dużej mierze pora roku, ale także ważne święta takie jak : Światowy Dzień Zwierząt, Dzień Edukacji Narodowej, Dzień Głośnego Czytania, Dzień Uśmiechu, Światowy Dzień Owoców i Warzyw, Dzień Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny.
Ostatnie dni października upłynęły w zadumie. Rozmawialiśmy o tym, dlaczego warto pamiętać o zmarłych i jak należy zachować się na cmentarzu. Czytaliśmy wiersze związane z tą tematyką, tworzyliśmy witraże i wspominaliśmy dawną Zielonkę.
Październik był bardzo ciekawym miesiącem, pełnym twórczej pracy oraz zabawy.
Wrzesień w świetlicy
Tegoroczny wrzesień rozpieszczał nas ciepłą, letnią pogodą, więc upłynął nam na wakacyjnych wspomnieniach, grach i zabawach integracyjnych. Pożegnaliśmy ukochane wakacje i przywitaliśmy szkołę. Rozmawialiśmy na temat obowiązujących regulaminów, omówiliśmy zasady bezpieczeństwa w szkole i poza nią.
Dużą radość sprawiały uczniom zajęcia na świeżym powietrzu, zabawy ruchowe przy muzyce, ale również pogadanki tematyczne i zajęcia plastyczne. Poprzez wykreślanki, ćwiczenia z kodowania, zagadki i krzyżówki rozwijaliśmy logiczne myślenie, pamięć i wyobraźnię.
Poruszając tematykę ochrony środowiska, segregacji odpadów i ekologii, w prosty sposób wspomnieliśmy również o powodzi, która dotknęła niektóre tereny naszego kraju, a dzieci mogły w swobodny sposób wypowiedzieć się, jak każdy z nas może w tej sytuacji pomóc.
Żegnając lato, powitaliśmy jesień – porę roku pełną ciepłych kolorów, które pozwoliły nam stworzyć oryginalne dekoracje, dzięki którym nasze sale nabrały wyjątkowego jesiennego charakteru.
W tym roku świetlica włączyła się w projekt edukacyjny „Aktywna świetlica. Polska od A do Z”, zaczynając od zajęć – „Uroki polskich lasów”. Planujemy również wziąć udział w Ogólnopolskim Projekcie Edukacyjnym „Z darami natury świat nie jest ponury”, którego start zapowiada się na październik.
Kalendarz świetlicy wzbogaciliśmy o nietypowe dni, w których dzieci brały udział w zajęciach tematycznych, tj : Dzień, Kropki, Dzień Grzyba, Dzień Jabłka i Dzień Spadającego Liścia.