Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

1 marca obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Z tej okazji w Jedynce obejrzeć można materiały edukacyjne opracowane przez Instytut Pamięci Narodowej pn. „Czas Niezłomnych. Polskie Podziemie Niepodległościowe 1944-1956”.

Jedenaście plansz przedstawia archiwalne fotografie związane z  działalnością i losami żołnierzy podziemia niepodległościowego. Historie życia żołnierzy niezłomnych były najczęściej tragiczne. Wystawa pozwala uświadomić sobie jak wielką cenę ponieśli żołnierze, którzy nie poddali się sowieckiej dyktaturze w Polsce po II wojnie światowej.

Data 1 marca jest nieprzypadkowa. Tego dnia w 1951 r. w mokotowskim więzieniu komuniści zamordowali przywódców IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość – Łukasza Cieplińskiego i jego towarzyszy walki. Tworzyli oni kierownictwo ostatniej ogólnopolskiej konspiracji kontynuującej od 1945 r. dzieło Armii Krajowej.