Dzień liczby Pi

14 marca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Liczby Pi, liczby znanej również pod nazwą ludolfina. Datę 14 marca w notacji amerykańskiej zapisuje się jako 3.14, co kojarzy się z przybliżeniem liczby pi. Z tej okazji uczniowie naszej szkoły stworzyli piękne prace: rysowali, układali, piekli i pracowali w Minecraft. Uczniowie klasy 4a i 4b – z różnych materiałów ułożyli kształt liczby Pi. Uczniowie klasy 5b – zaprezentowali wyrazy zawierające Pi. Natomiast uczniowie klasy 6a i 6b – stworzyli miasto Pi.
Zapraszamy do naszego świata liczby Pi.

Liczba π  rządzi światem
Można ją spotkać w niezliczonych wzorach matematycznych i  fizycznych. π jest niewątpliwie najsłynniejszą liczbą świata. W przybliżeniu równa jest 3,14. Tak w notacji amerykańskiej zapisuje się datę 14 marca (Amerykanie najpierw wymieniają miesiąc, potem dzień) i dlatego tego dnia obchodzony jest Dzień Pi. Ale jak świętować będąc w domu? Okazuje się, że można. Matematyka w kuchni też ma zastosowanie. Trzeba odmierzyć odpowiednią  ilość składników, przeliczyć i ustalić właściwe proporcje. Uczniowie 5a i 6c  na cześć liczby π wykonali słodkie pyszności. Niedzielny, rodzinny  obiad został wzbogacony o  matematyczny deser.