Wyjątkowy wtorek

Kliknij, aby przejść do galerii

29 maja  w 106. rocznicę śmierci Bolesława Prusa  uroczyście uczciliśmy pamięć o naszym patronie. W  hołdzie wielkiemu pisarzowi przygotowywaliśmy  przez cały tydzień kwiatki  w ramach akcji „Kwiaty dla pana Bolesława”. Powstały przepiękne bukiety kwiatów polnych, róż i słoneczników. Z puzzli uczniowie klas pierwszych, drugich i trzecich utworzyli  i podarowali  Bolesławowi Prusowi  trzy serca  jako wdzięczność za jego serce. Drugoklasiści  po zapoznaniu się z fragmentami „Katarynki” tworzyli  komiksy, a uczniowie klas trzecich uczestniczyli w  lekcjach  tematycznie związanych  z Bolesławem Prusem i czasami w których żył.  Szkolne korytarze zdobiły   ciekawe aforyzmy i sentencje, np. „Pieniądze   nie stanowią wszystkiego, bo człowiek oprócz kieszeni ma jeszcze i serce…” Powstały ciekawe plakaty i perfekcyjnie wykonane portrety Aleksandra Głowackiego.

W murach naszej szkoły a szczególnie biblioteki gościliśmy    postacie z nowel i powieści. Uwagę przyciągały  kreacje dam i stroje  bohaterów  znanych lektur pisarza. Największą popularnością cieszyła się Izabela Łęcka z „Lalki”. Pojawił się też niejeden sobowtór Bolesława Prusa.

W szkolnym konkursie  wiedzy o patronie „Życie i twórczość Bolesława Prusa” najlepszym wynikiem może poszczycić się Amelia Skorupka z klasy 4a.

W tym roku  Dzień Patrona połączony był z 85 rocznicą  powstania Jedynki – najstarszej szkoły w Zielonce.   Zaproszonym gościom – finalistom XIII  Międzygminnego Konkursu Matematycznego i społeczności szkolnej –  krótką  historię powstania szkoły przypomniała pani dyrektor.  Następnie  burmistrz miasta Zielonka pan Grzegorz Dudzik,  który objął  patronatem ten   konkurs,  pogratulował laureatom wyników i wręczył  nagrody i pamiątkowe dyplomy. W tym roku najlepsi okazali się matematycy z SP 1 w  Ząbkach. Nasza szkoła też może  pochwalić się    laureatami. Drugie miejsce, podobnie jak w ubiegłym roku zajęła Magdalena Dudzik z 2a, pierwszy z czwartoklasistów był  Kacper Skipirzewski, trzeci – Aleksander Skonieczny z 5a, wyróżnienie otrzymał Patryk Lewandowski z 7b.

W świat  dziewiętnastowiecznej  Warszawy wprowadzili widzów  aktorzy z  7b.  Oto Pan Tomasz – mieszkaniec ulicy Miodowej.  Nienawidził katarynek, dopóki nie dostrzegł, że właśnie one sprawiają niewidomej dziewczynce radość. Przedstawienie uświetnił występ szkolnego chóru i zespołu fletowego. Ściany sali gimnastycznej zdobiły urokliwe kamieniczki.

Czas, w którym żył Bolesław Prus to czas gwałtownego rozwoju nauki i techniki.  Pisarz też interesował się  fizyką, przyrodą  i chemią.  Zwracał  uwagę na to, że każdy wynalazek może stać się szansą dla człowieka. Uczniowie Jedynki i  goście  zostali zaproszeni na dziedziniec szkoły. Dzięki pomocy rodziców zbudowano  około  trzydziestu stacji eksperymentalnych wyjaśniających różne zjawiska chemiczne, fizyczne, akustyczne, optyczne.  Uczniowie 5a wcielili się w role asystentów.  Pomagali stawiać pytania, zachęcali do obserwacji  i krytycznej analizy zjawisk. Czy woda może płynąć pod górę? Czy istnieje zależność czasu wahania wahadła od wychylenia początkowego? Czy  wygięcie  rurki wpływa na czas spadania kulki? Na te i wiele innych pytań młodzi badacze poszukiwali odpowiedzi.

Projekt spotkał się z dużym zainteresowaniem. Bazę do eksperymentowania będziemy rozwijać, bo to najlepsza droga do rozbudzania kreatywności i  pasji badawczych.

 

Święto Szkoły 29 maja 2018 roku  to był  dzień wyjątkowy.