Kliknij, aby przejść do galerii
29 maja w 106. rocznicę śmierci Bolesława Prusa uroczyście uczciliśmy pamięć o naszym patronie. W hołdzie wielkiemu pisarzowi przygotowywaliśmy przez cały tydzień kwiatki w ramach akcji „Kwiaty dla pana Bolesława”. Powstały przepiękne bukiety kwiatów polnych, róż i słoneczników. Z puzzli uczniowie klas pierwszych, drugich i trzecich utworzyli i podarowali Bolesławowi Prusowi trzy serca jako wdzięczność za jego serce. Drugoklasiści po zapoznaniu się z fragmentami „Katarynki” tworzyli komiksy, a uczniowie klas trzecich uczestniczyli w lekcjach tematycznie związanych z Bolesławem Prusem i czasami w których żył. Szkolne korytarze zdobiły ciekawe aforyzmy i sentencje, np. „Pieniądze nie stanowią wszystkiego, bo człowiek oprócz kieszeni ma jeszcze i serce…” Powstały ciekawe plakaty i perfekcyjnie wykonane portrety Aleksandra Głowackiego.
W murach naszej szkoły a szczególnie biblioteki gościliśmy postacie z nowel i powieści. Uwagę przyciągały kreacje dam i stroje bohaterów znanych lektur pisarza. Największą popularnością cieszyła się Izabela Łęcka z „Lalki”. Pojawił się też niejeden sobowtór Bolesława Prusa.
W szkolnym konkursie wiedzy o patronie „Życie i twórczość Bolesława Prusa” najlepszym wynikiem może poszczycić się Amelia Skorupka z klasy 4a.
W tym roku Dzień Patrona połączony był z 85 rocznicą powstania Jedynki – najstarszej szkoły w Zielonce. Zaproszonym gościom – finalistom XIII Międzygminnego Konkursu Matematycznego i społeczności szkolnej – krótką historię powstania szkoły przypomniała pani dyrektor. Następnie burmistrz miasta Zielonka pan Grzegorz Dudzik, który objął patronatem ten konkurs, pogratulował laureatom wyników i wręczył nagrody i pamiątkowe dyplomy. W tym roku najlepsi okazali się matematycy z SP 1 w Ząbkach. Nasza szkoła też może pochwalić się laureatami. Drugie miejsce, podobnie jak w ubiegłym roku zajęła Magdalena Dudzik z 2a, pierwszy z czwartoklasistów był Kacper Skipirzewski, trzeci – Aleksander Skonieczny z 5a, wyróżnienie otrzymał Patryk Lewandowski z 7b.
W świat dziewiętnastowiecznej Warszawy wprowadzili widzów aktorzy z 7b. Oto Pan Tomasz – mieszkaniec ulicy Miodowej. Nienawidził katarynek, dopóki nie dostrzegł, że właśnie one sprawiają niewidomej dziewczynce radość. Przedstawienie uświetnił występ szkolnego chóru i zespołu fletowego. Ściany sali gimnastycznej zdobiły urokliwe kamieniczki.
Czas, w którym żył Bolesław Prus to czas gwałtownego rozwoju nauki i techniki. Pisarz też interesował się fizyką, przyrodą i chemią. Zwracał uwagę na to, że każdy wynalazek może stać się szansą dla człowieka. Uczniowie Jedynki i goście zostali zaproszeni na dziedziniec szkoły. Dzięki pomocy rodziców zbudowano około trzydziestu stacji eksperymentalnych wyjaśniających różne zjawiska chemiczne, fizyczne, akustyczne, optyczne. Uczniowie 5a wcielili się w role asystentów. Pomagali stawiać pytania, zachęcali do obserwacji i krytycznej analizy zjawisk. Czy woda może płynąć pod górę? Czy istnieje zależność czasu wahania wahadła od wychylenia początkowego? Czy wygięcie rurki wpływa na czas spadania kulki? Na te i wiele innych pytań młodzi badacze poszukiwali odpowiedzi.
Projekt spotkał się z dużym zainteresowaniem. Bazę do eksperymentowania będziemy rozwijać, bo to najlepsza droga do rozbudzania kreatywności i pasji badawczych.
Święto Szkoły 29 maja 2018 roku to był dzień wyjątkowy.