ZIELONA  SZKOŁA  KLAS  CZWARTYCH

Kliknij, aby przejść do galerii

7 maja klasy 4a i 4b wyruszyły w wyśmienitych nastrojach w kierunku Podlasia na swoją wyczekiwaną pięciodniową zieloną szkołę. W drodze do Białowieży zwiedzaliśmy Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu.  W skansenie zgromadzono zabytkowe obiekty architektury drewnianej,  jedyne w Polsce  zbiory pisanek, w zabytkowym młynie wodnym – Muzeum Chleba, oraz największą w Polsce muzealną kolekcję lokomobil parowych oraz ciągówek i ciągników. Każdy dzień pobytu w Białowieży przynosił nowe doświadczenia. Wędrówka ścieżką przyrodniczą Żebra Żubra – leżącą na terenie Puszczy Białowieskiej długości około 4 km dostarczyła nam nowych wiadomości o roślinach i zwierzętach Puszczy. Wiemy już że

rośnie tu czosnek niedźwiedzi – bardzo smaczny. Byliśmy też na „Szlaku dębów królewskich” w ścisłym rezerwacie wędrując wśród olbrzymich starych drzew. W Muzeum Przyrodniczo-Leśnym oglądaliśmy ekspozycje zwierząt i ptaków w ich naturalnym środowisku, a następnie panoramę z wieży widokowej. Zwiedzanie zakończyliśmy chwilą odpoczynku i zabawy na terenie zabytkowego Parku Pałacowego przed drewnianym Dworkiem Gubernatora Grodzieńskiego. Warsztaty kulinarne w których uczestniczyliśmy przyniosły wiele emocji. Lepienie pierogów i ubijanie masła to nie lada wyzwanie dla niektórych z nas. Działania zakończone sukcesem i degustacją. Każdego dnia pobytu w Białowieży mieliśmy czas na rozgrywki sportowe i zdrową rywalizację. W drodze powrotnej do domu odwiedziliśmy najstarszą w Polsce państwową stadninę koni w Janowie Podlaskim. Stadnina wbrew nazwie nie znajduje  się ona w samym Janowie, ale w Wygodzie. Stadnina słynie głównie z hodowli koni czystej krwi arabskiej i koni angloarabskich. Czas zielonej szkoły, to czas zdobywania nowych doświadczeń i wiadomości. Podczas zielonej szkoły nie było czasu na nudę.