Dzieci uwielbiają eksperymenty

Kliknij, aby przejść do galerii

Dzieci uwielbiają eksperymenty. Ta forma zajęć aktywizuje i pobudza  myślenie. Cenne jest  samodzielne odkrywanie czegoś,  czego się jeszcze nie zna. Tak zdobyta wiedza jest bez wątpienia znacznie trwalsza. Ponadto kształtują się takie dyspozycje osobowe jak dociekliwość i  samodzielność.

W bieżącym roku szkolnym w 2a wdrażane są  innowacyjne działania związane z doświadczalnym poznawaniem różnych zjawisk. Wiele  eksperymentów przeprowadzamy w naszym małym, klasowym  laboratorium. Badaliśmy, czy oddychamy świeżym powietrzem. Próbowaliśmy wywołać tornado w butelce, tworzyliśmy  kolorowy deszcz, zmusiliśmy zabarwioną wodę do wędrówki pod górę. Wyprodukowaliśmy ciecz nienewtonowską i  obserwowaliśmy, że raz jest ciałem stałym, a po chwili cieczą. Wywoływaliśmy  efekt kapilarny, sprawdzaliśmy, czy  płyny gęstsze są cięższe.  Zanurzaliśmy  jajko w occie. Efekt zaskoczył wszystkich. Dużo emocji budziły eksperymenty „wywołujące” zmianę ciśnienia w szklance. Udowodniliśmy, że  balon podniesie i utrzyma szklankę. Bawiąc się tworzyliśmy   korytarze powietrzne wprawiając w ruch obrotowy odpowiednio połączone balony.   Przeprowadzamy też eksperymenty kulinarne. Wyjątkowo smaczne były  gofry przygotowane przez drugoklasistów.