Poetka gościem jedynki

IMG_2251

Poezja Hanny Niewiadomskiej to przykład pięknej polszczyzny. Wiersze  przemawiają  do czytelnika prostotą,  subtelnym humorem i pięknem formy.  Odwołują się do zainteresowań i  doznań dzieci. Prowokują do refleksji. Najzwyczajniejsze rzeczy cudownie się tu „animizują” –  mąka się nudzi w  pojemniku, buty szykują się na spacer, grzebień ma chore zęby.

W piątkowe przedpołudnie pani Hanna Niewiadomska była  naszym gościem. W niecodziennych  lekcjach  wzięli udział uczniowie klas młodszych. Podczas  spotkania poetka opowiadała o początkach twórczości, pomysłach i inspiracjach. Czytała dzieciom swoje wiersze  i zachęcała do codziennego sięgania po książkę. Nie zabrakło także zabaw z poezją. Pani Niewiadomska omówiła z dziećmi budowę wiersza oraz zaprosiła  do wspólnego rymowania. Uczniowie we współpracy z naszym gościem napisali pierwszy, ale miejmy nadzieję,  nie ostatni w życiu wiersz pt. ”Szkolna rymowanka”. Autorka zachęcała wszystkich  do próbowania swoich sił w pisaniu wierszy.  Podczas spotkania  Albert Kudełka z 2a  sprawił poetce  dużą niespodziankę. Uczestniczył we wspólnym  czytaniu wiersza   pt. „Felek Kartofelek” uzupełniając  kolejne wersety  o rymujące się  wyrazy.  Pod koniec spotkania pani Niewiadomska wręczyła  uczestnikom piękne zakładki i wpisała dedykacje właścicielom tomiku wierszy „Bajczytanki Pani Hanki’.